Uudised

September 2019
ETKNRLP
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Uudised

Raamatunäitus 

"Raplamaa sõnas ja pildis"

juunist oktoobrini 2019 

muuseumi peahoones

On päris uskumatu, kui palju on Raplamaad ja siinseid inimesi kajastatud kirjasõnas. Selliseid trükiseid on kaugelt üle 300. Näituse stendides ja seinal olevates kokkuvõtetes on neid ligi 250. 

Raamatud on liigitatud laiemas plaanis temaatika järgi, kuid paljud neist puudutavad paiku või inimesi laiemalt ja mitmest valdkonnast.

Head uurimist ja avastamist!

Koostööpartnerid:

Rapla Keskraamatukogu

OÜ Rajakaar

OÜ Adograaf

Uudised

 

Olete väga oodatud osalema muuseumiöö programmis

ÖÖS ON MUSTREID

18. mai 2019, kell 18 – 23

18 - 20 Juuru ajaloolises vallamajas (Juuru alevik, Veski 1) 

paneme koos kokku vanad lihtteljed, seintel saate uudistada näitust kangaspuudel kootud  tekkidest ning näitame Eva-Liisa Kriisi DVD-d „Kangakudumise algõpetus“

20 – 23 Atla-Eeru talupojakõrtsis (Tallinna mnt, vallamajast paarsada meetrit Mahtra poole)

käärime koos lõimelõngu ning saate ise oma käega proovida, kuidas kaltsuvaiba kudumine käib.

Kui kõht tühjaks kipub minema, siis pakume muuseumi poolt karaskit ja pirukat, teed ja kohvi, võite ka oma moonakoti kaasa võtta!

Meie sagimist saadab Ave Sinikas lõõtspillil.

Muuseumi peamaja(Muuseumi 1, Juuru, Raplamaa) avatud 11 – 20

Täiendav info: 48 44199 või

 Muuseumiöö üritused on tasuta!

Kohtumiseni meil!

 

Uudised

Ungari Instituut toob Raplamaale näituse „Soli Deo Gloria ehk viis sajandit reformatsiooni Ungaris“ 26.03.-01.06.2019

Ungari Instituudi ja Ungari Väliskaubanduse ning Välisministeeriumi koostöös valminud näitus ungari reformatsiooni viiest aastasajast jõuab märtsis pärast rännakuid Tallinnas, Haapsalus, Narvas ja Tartus ka Raplamaale. Näitus kajastab ungari ja laiemalt kesk-euroopa ajalugu reformatsioonile eelnenud sündmustest tänapäevani, tuues esile sidemeid usuelu, trükisõna leviku, hariduselu, õpirännete ning laiemalt nende riikide ajaloo ja kujunemise vahel. Näitus tõlgiti eesti keelde 2018. aastal, et tuua sellega esile mh reformeeritud kirikute osatähtsust nende riikide iseseisvumise teel ning ühtlasi siduda temaatika Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga. Reformeeritud kirikukoolide kasvandikud olid muuhulgas märkimisväärsed ungari vabadusvõitlejad luuletaja Sándor Petőfi ja poliitik Lajos Kossuth. Reformatsioonist alguse saanud õpirännete ajel jõudsid meie suguvennad õppima paljudesse Euroopa tunnustatud ülikoolidesse, kellest teadaolevat vähemalt üks jõudis õppida ka tolleaegses Dorpatis (Tartus).

2011. aasta rahvaloenduse järgi on Ungari elanikest 37,1% katoliiklased, 11,6% reformeeritud kiriku liikmed ja 2,2% luterlased.

Ühest küljest räägib näitus reformatsiooni ajaloost Ungaris, teisalt annab laiema pildi sellest, kuidas reformatsioon on kogu piirkonna ajalugu 500 aasta jooksul mõjutanud.

Näitust soovitame ka koolidel külastada. Selle abil on ajaloo- ja kultuuriajaloo- või usuõpetuse õpetajail hea õpilastele tutvustada Ungari ja selle lähiriikide ajalugu ning kultuuri. mida abistavad kaardid, pildid ja konkreetsed, lühikesed tekstid. Näituse juurde on koolide jaoks valminud ka tööleht, et muuta teema käsitlemine õpilastega lihtsamaks ning interaktiivsemaks.

Lähem info: , tel. 4844199

.
Uudised

Alates 23. novembrist saab Mahtra muuseumis vaadata uut näitust„Eestimaa mustrid“.

Fotojaht ,,Eestimaa mustrid" on kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks. Näitus koosneb neljast osast ja peegeldab Eestimaa aastaaegade erinevaid mustreid, Lasteaia Sinilill Juuru rühmade laste ja töötajate silmade läbi. Fotod valmisid läbi 2017. – 2018. õppeaasta.

Näituse korraldajad on Juuru lasteaia direktor Liie Aav-Lääne ja Maire Põder. Näitus jääb avatuks kuni 2019. aasta märtsini.

Lähem info , , tel. 4844199

Olete oodatud!


Uudised
Uudised

Neljapäeval 18. oktoobril kell 15.00 avatakse Juurus Mahtra Talurahvamuuseumis hõimukuule pühendatud näitus „Hõimurahvaste Aeg“, mis tutvustab fotodel Venemaa Euroopa osas ja Siberis elavate soome-ugri rahvaste igapäevaelu ja kristlikku kultuuri ning nende usulist kirjandust läbi aegade. Teiste seas on näitusel väljas Uus Testament mari, mokša, karjala, komi, vepsa ja udmurdi keeles ning näha saab usulist kirjandust pea kõigis soome-ugri keeltes. Uue, hõimukuuks valminud näituse on koostanud Eesti Piibliselts.

Näitus jääb avatuks kuni 17. novembrini 2018. Lähem info: Jaan Bärenson (Eesti Piibliselts, ),

Uudised
Uudised

22. juunil 2018 Mahtra sõjaväljal

Ajaloolis-kultuuriline rännak „Tagasi Mahtrasse“

Mahtra sõja 160. aastapäeva tähistamiseks


19.00     "Kas sõda oli lahendus? Erinevaid vaateid Mahtra sõja olemusele ja tähendusele ning E. Vilde romaani rollile selle müüdi loomisel eestlaste teadvuses."

Vestlevad kirjandusteadlane Tiina Ann Kirss ja ajaloolane Kersti Lust


20.30      Improteater Impeerium   Improvisatsioonid Mahtra sõja ainetel“

21.30      Jaanilõke

Otsime väljapääsu – labürindid looduses


22.00      Jäääär – muusikaprogramm

Südaööl tuleskulptuurid

Sissepääs peoplatsile on TASUTA. Võimalik teha annetus.

BUSS marsruudil Juuru-Maidla-Härgla-Pirgu-Lõiuse-Järlepa-Mahtra väljub Juuru Rahvamaja juurest kell 18.30

BUSS Mahtra sõjaväljalt Järlepa-Lõiuse-Pirgu-Härgla-Maidla-Juuru peo lõpul.

Sõidu eest tasutakse bussis.

Külastage ka kohvikut ja keraamikapoodi Atla mõisas – peoõhtul avatud kuni külastajaid jätkub.

Korraldajad ja toetajad: Rapla vald, Mahtra Talurahvamuuseum, Mahtra Haridusselts, Juuru Rahvamaja, Eesti Kultuurkapital.
Uudised
* 2. juunil (Mahtra sõja aastapäeval)

- kell 16 avatakse Mahtra Talurahvamuuseumis näitus „Mahtra sõda kunstis“. Näitusel paneme välja valiku Evald Okase jt maalidest ja graafikast Mahtra sõja ainetel. Näituse koostajad: Rait Talvoja, Jaanus Plaat, konsultandid Linda Kaljundi (Tallinna Ülikool) Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum), kujundaja Martin Siplane.

- kell 16.30 raamatuesitlus: „Mahtra Talurahvamuuseumi Toimetised VI. Vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Juuru ja Rapla kihelkonnas.“  SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid: Juuru 2018. Kogumiku koostajad/toimetajad: Kalev Kask, Jaanus Plaat. Autorid: J. Plaat, Mihkel Kukk (EELK Rapla koguduse õpetaja), K. Kask, Anneli Randla (Eesti Kunstiakadeemia), Rait Talvoja. Kujundaja ja fototööd: Martin Pedanik. Keeletoimetaja: Aili Normak.   

Esitlusel Mihkel Kuke, Rait Talvoja ja Jaanus Plaadi ettekanded vennastekoguduse arhitektuurist, ajaloost ja tähendusest Raplamaa kihelkondades 18.–21. sajandil.

- kell 18 algab piduõhtu Mahtra muuseumi Atla-Eeru talupojakõrtsis

Lavastuses E. Vilde „Mahtra sõja“ teemadel esineb Vana-Vigala näitetrupp „Topelt-Kiiks“ (juhendaja Astra Põlma). Muusikalised vahepalad Helle Anderson, Leela Ehasalu ja Maire Põder. Tekstid on kokku seadnud Maire Põder. Etenduse kestus 1.15 min. 
Programmis ka muud etteasted ja pidulaud. Jalakeerutus lõõtsamehe Heldur Vaidla ja Silvi Sisase saatel.

 


Uudised
Uudised
Uudised
Näitus „Mahtra Tegijad“ on avatud veel kuni 3. aprillini. Seejärel ootame vaatama näitust „JUURU KIHELKOND SÕNAS JA PILDIS“, 4. aprill – 26. mai 2018 Mahtra Talurahvamuuseumis. Juuru kihelkonna sajandite pikkust ajalugu tutvustav näitus koosneb arhiividokumentidest, ajaloolistest kaartidest, kihelkonna ajaloo ja kultuuri alastest raamatutest ja plan¹ettidest. Koostaja ajaloolane Kalev Kask. Esemed ja trükised Mahtra muuseumi ja EELK Juuru koguduse jt. kogudest.
Uudised
„Mahtra tegijad“ – uus näitus Mahtra Talurahvamuuseumis. Näitus on pühendatud mitmete Mahtra Talurahvamuuseumi töötajate tähtpäevadele 2017. aastal: direktor Elmot Abeli 85. ja teadur Arvi Paidla 80. sünniaastapäevale, kauaaegse direktori Tiia-Helle Schmitte 70. sünnipäevale ning mitmete Mahtra muuseumi suurkogujate-sõprade juubelitele. Näitusel tutvustatakse teenekate muuseumitöötajate ja muuseumi kaastööliste olulist panust Mahtra muuseumi arengusse, koduloouurimisse, vanavarakogumisse ja kohalikku kultuuriellu. Lisaks fotomaterjalile Mahtra muuseumi kogust ja erakogudest on näitusel väljas valik „Mahtra tegijate“ teostest ja nendega seotud esemetest. Näituse kuraatorid on Maire Põder, Rait Talvoja ja Jaanus Plaat. Tekstide toimetaja on Aili Normak, plakati autor Jaak Kadarik. Näitus on Mahtra muuseumis avatud 29.11.2017–24.03.2018. Juuru, Muuseumi tn. 1, T–L kell 11–16 Info: tel. 484 4199, www.mahtramuuseum.ee Näitusel tutvustatakse muuhulgas ka 1970.–1980. aastatel üle Eesti ja kaugemalgi kuulsaks saanud Mahtra Talurahvamuuseumi Rahvapilliorkestri tegemisi. (.jpg 0,6Mb).
Uudised

Näitus „Pärandkultuur maastikus“ Mahtra Talurahvamuuseumis

1. september – 18. november 2017

Näitus erinevatest pärandkultuuri näidetest Eestis põhineb Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) pärandkultuuri andmebaasi fotodel ja selle koostas Jürgen Kusmin. Näituse eesmärk on tutvustada erinevaid pärandkultuuri objektitüüpe ning anda vihjeid nende täpsemaks uurimiseks, hooldamiseks ning eksponeeri­miseks.

Info: , , tel. 4844199.

Uudised
Uudised
15. juuni – 26. august 2017 saab Mahtra muuseumis vaadata näitust „Kui Nuustakul käidud… Turismikajastused Mahtra muuseumi kogudes“. Näitus koosneb esemetest, tekstidest ja piltidest, mis on jõudnud Mahtra Talurahvamuuseumi 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguskümnendite reisidelt, aga ka erakogudest pärit huvitavatest materjalidest. Eksponeeritakse Mahtra muuseumi kõige eksootilisemat eset – üheksavöölase seljakilbist korvi, mis on toodud Brasiiliast Eestisse 1877. aastal; 19. sajandi lõpu Pirgu mõisa rahva Itaalia-reisi fotosid; vanu turismibrošüüre ning hulgaliselt vanemaid ja uuemaid meeneid Norra trollidest Melaneesia Vanuatu saarestiku naise rohust seelikuni, Hiina terrakota pudelist Eiffeli tornini. Näitusel on ka Londoni sümbol punane telefoniputka ning palju muid erinevaid esemeid maailma eri nurkadest.
Näituse kuraator on Mahtra muuseumi peavarahoidja Rait Talvoja, info: , tel. 4844199.
Näitus on avatud teisipäevast laupäevani kell 11–18 Mahtra Talurahvamuuseumis, Muuseumi 1, Juuru alevik, Raplamaa.

Uudised
Muuseumiöö Mahtra muuseumis, Juurus

Muuseumi peahoone avatud
18.00-20.00
Püsiekspositsioon tutvustab 19. saj. talupoja elu-olu ja mõisakultuuri. Ajutine näitus „Pühakiri- käsikirjast emakeelse piiblini. Reformatsioon 500“

Atla-Eeru talupojakõrtsis (200-aastases rehetares)
18.00-19.00 Võimalus kaeda reheahju kütmist
20.00-22.00 Lustlik kogupere programm
„Viimane koolipäev külakoolis“
* 3*20 min. koolitundi
* vahetund pruukostiga
* koolikatsumine
* tunnistuste jagamine
Oodatud on kõik veerijad, lugejad, kordajad ning vahekooli „lapsed“.
Katsu ikka täpselt kohal olla!

22.00-22.30 Pooltund pillimängu ja lauluga. Muuseumiööl avatud näitus 
„Eeru kõrtsi lugu. Kõrtsikultuurist Eestis“

KÕIK ÜRITUSED ON MUUSEUMIÖÖL TASUTA
Täpsem info tel: 48 44 199, koduleht www.mahtramuuseum.ee
Uudised

Mahtra muuseumis avatakse kolmapäeval 5. aprilli kell 15 Eesti Piibliseltsi koostatud näitus „Pühakiri – käsikirjast emakeelse Piiblini. Reformatsioon 500“
Näitusel saab tutvuda esimeste eestikeelsete piiblitekstidega ja Pühakirja näidistega mitmetes Euroopa rahvaste keeltes. Koostaja Jaan Bärenson, kujundaja Mikk Leedjärv. Näitus on Mahtra Talurahvamuuseumis lahti kuni 1. juunini (T-L kell 11-16, Muuseumi tn. 1, Juuru, Raplamaa). Info: Mahtra muuseum 4484199; e-post: ; ; www.piibliselts.ee

Pühakiri – käsikirjast emakeelse Piiblini
Reformatsioon 500
Piibel koosneb originaalis vanaheebrea ja arameakeelsest Vanast Testamendist ja kreekakeelsest Uuest Testamendist, mis kristluse levimisel tõlgiti teistesse keeltesse. II sajandil tõlgiti mitmeid osi süüria ja kopti keelde, IV-V sajandil gooti, armeenia, gruusia ja etioopia keelde. Lisaks tehti osalisi tõlkeid araabia, nuubia, pärsia jt keeltesse.
Käesoleval aastal tähistame luterliku reformatsiooni 500. aastapäeva. Piibli tõlkimine rahvuskeeltesse algas Euroopas juba 14.–15. sajandil. J. Gutenbergi trükipressi mõjul tekkinud trükirevolutsioon andis Piibli levikule enneolematud võimalused. Reformatsiooni tulemusena tõlgiti Piibel ka eesti keelde. Eestikeelne Piibel on olnud aluseks eesti kirjakeele ja emakeelse hariduse kujunemisele ning kultuuri arengule ja omariikluse tekkele.
Vanimad meieni säilinud eestikeelsed pühakirjatekstid on Kullamaa vakuraamatust pärinevad Meie Isa Palve, lisaks ka Maarja palve ja Usutunnistus (1524–1532), Wanradt-Koelli katekismuse (1535) fragmendid Meie Isa Palvest ja J. A. Völkeri käsitsi kirjutatud tekstid (1585–1590), kus eestikeelne osa sisaldab Meie Isa Palvet, kümmet käsku, Maarja palvet, usutunnistust, viit kirikukäsku ja seitsme sakramendi loetelu.
Näituse teostamisel on Eesti Piibliseltsile abiks olnud Cambridge’i Ülikooli Raamatukogu, Briti ja Välismaa Piibliselts, Saksa Piibliselts, Tallinna Linnaarhiiv. Piiblinäituse plakat (.pdf 4,6Mb).
Uudised

Mahtra Talurahvamuuseumis saab 21. veebruar – 31. märts 2017 vaadata näitust „Kooli Lugemise Raamat ehk jakobson“.

SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näitus Mahtra muuseumi kogudes ja erakogudes olevatest vanadest kooliõpikutest, aabitsatest ja lasteraamatutest (ajavahemikust 1872–1965). Täname eriti Heldi Tagelit loa eest oma kogu näitusel kasutada.

Näitus on pühendatud 150 aasta möödumisele C. R. Jakobsoni „Kooli Lugemise Raamatu“ ja „Uue Aabitsaraamatu“ esmailmumisest (1867). Näitus on eriti sobilik kooliõpilastele aga ka täiskasvanutele.

Näituse kuraator on Mahtra muuseumi pedagoog Maire Põder,

info: maire.poder​​@mahtramuuseum.ee, tel. 4844199.

 

Uudised
6.12.2016–11.02.2017 saab Mahtra muuseumis vaadata näitust „Teekarbist teemärgini“. Eksponeeritud on Eestis levinud plekist teekarbid, kommi- ja kohvipurgid, mitmesugused topsid ning sildid aastatest 1900 kuni 1940. Samuti on näitusel välja pandud 20. sajandi alguse reklaamplakatid. Kuraator Rait Talvoja, info: 4844199.
15. september 26. november 2016 saab Mahtra muuseumis vaadata näitust „Lina lugu“. SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näituse lina valmistamisest ja kasutamisest koostas Maire Põder, Mahtra muuseumi pedagoog.
Uudised
Uudised

Mahtra Talurahvamuuseumis avatakse 1. juunil kell 15 Eesti Piibliseltsi koostatud näitus „Emakeelne Pühakiri“, mis kajastab  Pühakirja eestikeelseks saamise lugu. Näitus on pühendatud 1686. aasta Wastse Testamendi 330. aastapäevale. Kõik huvilised on oodatud avamisele!

Koostajad Jaan Bärenson ja Mart Rannut, kujundaja Mikk Leedjärv. Näituse avamisel näidatakse 2013. aastal valminud dokumentaalfilmi „Piibel Eestis. Eesti Piibliselts 200“.

Info: Jaan Bärenson, tel. 5094034, ja ja  

Näitus on Mahtra muuseumis (Muuseumi 1, Juuru, Raplamaa) lahti kuni 8. septembrini, teisipäevast laupäevani kell 11–18.


(.pdf 95,6Kb).
Uudised
RÄNDNÄITUSED TALLINNAS JA MOSKVAS 2016 kevadel-suvel

SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid rändnäitus
„Kolme kihelkonna vennad ja õed: vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Juuru ja Rapla kihelkonnas” (koostajad Rait Talvoja, Jaanus Plaat ja Kalev Kask) jõudis Tallinna ja on kuni 31. maini avatud Eesti Evangeelse Vennastekoguduse palvemajas Endla tn. 68 (võimalik vaadata T 1218 ja N 1014 või kokkuleppel, helistades 6608004 või 53359550 või kirjutades )

3. juuni 4. september on vennastekoguduse näitus Juuru EELK kirikus (võimalik vaadata R, L, P 1218 või kokkuleppelka ) ja 11. septembril Nabala Vennastekoguduse palvemajas Nabala külas (Kiili vald, Harjumaa).

Eesti Arhitektuurimuuseumi ning SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid rändnäitus „Õigeusu kirikud ja kabelid Eestis“ (eesti, vene ja inglise keeles; autorid Jaanus Plaat, Leele Välja, fotod Arne Maasik). Korraldaja J. Plaat.

* 24. veebruar – 9. mai Moskvas Eesti Vabariigi Suursaatkonnas (info Moskvas: ).
*
12. mai – 12. september Moskvas N. A. Nekrassovi nimelises Teaduslikus Keskraamatukogus, Baumani tn. 58/25, info Moskvas: programmi “Soome-ugri maailm” koordinaator, rahvusvaheliste kultuurisidemete osakonna pearaamatukoguhoidja Maria Kozlova: .

Kõigi rändnäituste info: ja

Uudised
11. veebruaril kell 15 avatakse Mahtra Talurahvamuuseumis Eesti Ajaloomuuseumi ning SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näitus

Haruldasi 5.–13. sajandi muinasleide Maidla kalmetest 

Maidla kivikalmed on suurim seni läbiuuritud muinasaja lõpusajandite matmispaik Eestis. Lisaks haruldastele eksponaatidele, fotodele ja kaevandiplaanile on näitusel eksponeeritud esinduslike panustega 4-aastase poisi matus 13. sajandi algusest, ekraanilt saab aga vaadata fotosarja Maidla kaevamistest läbi aastate. Näituse põhitekstid on eesti ja inglise keeles.

Arheoloogianäituse koostaja on aastatel 1983–1990 ja 2011–2015 Maidlas (Märjamaa vallas tänase Raplamaa territooriumil) arheoloogilisi kaevamisi juhtinud ajaloolane ja arheoloog Mati Mandel. Näituse kunstnik on Aime Andresson (mõlemad Eesti Ajaloomuuseumist). Kaasa aitasid konservaator Tarvi Toome ja antropoloog Raili Allmäe Ajaloo Instituudist, ajaloolased Rait Talvoja ja Jaanus Plaat ning keeletoimetaja Hille Saluäär.  

Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali Raplamaa ekspertgruppi.

​Näitus on Mahtra muuseumis (Muuseumi tn 1, Juuru, Raplamaa) avatud 11. veebruarist 26. maini 2016, teisipäevast laupäevani.

Info: www.mahtramuuseum.ee, tel. 4844199 (Mahtra muuseum), ,
Uudised
Uudised
Uudised

Kolmapäeval 2. detsembril kell 14 avatakse Mahtra Talurahvamuuseumis (Muuseumi tn. 1, Juuru) näitus „Pärand elab!“. Eesti vaimset kultuuripärandit tutvustav näitus toimub koostöös Rahvakultuuri Keskusega Tallinnas. Näituse kuraator on Jane Kalajärv, kes räägib näituse avamisel pikemalt näitusest ja Eesti vaimsest kultuuripärandist.

14.00 Näituse „Pärand elab!“ avamine ja tutvustamine: Jaanus Plaat ja Jane Kalajärv

14.20–14.50 Jüri Metssalu ettekanne „Vanades folkloorikogudes esinevad motiivid täna maal elavate inimeste keskkonnatunnetuses.“

Kohvilaud 

15.00–16.00 Jane Kalajärve koolitus-seminar ​„Kultuuripärand meie ümber: kuidas hoida traditsioonilisi teadmisi ja oskusi?“ (soovitav eelregistreerimine aadressil )

Kella 16-st näitab ja kommenteerib oma pärandi alaste välitööde videosid kohapärimuse uurija Jüri Metssalu (Eesti Kirjandusmuuseumi projektijuht, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud), kelle peamisi uurimisvaldkondi on Juuru kihelkonna pärimusmaastik.

Kõik on teretulnud!

Lähem info näituse kodulehel: www.rahvakultuur.ee/?s=2088, ,

SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid ning EELK Hageri koguduse korraldamisel

Konverents, vennastekoguduse näituse avamine ja palvemaja aastapäev Hageris

laupäeval, 19. septembril toimub Hageri koguduse majas kauaaegse Hageri kirikuõpetaja Konstantin Thomsoni 150. sünniaastapäevale pühendatud konverents.
Kell 14 ettekanded:
* Sigrid Põld «Konstantin Thomson ja tema aeg Hageris»;
* Jaanus Plaat «Hageri kihelkonna 19.–20. sajandi luteri pastorite koostöö kohaliku vennasteliikumisega»;
* Rait Talvoja «Perekond Eylandt – köstrite dünastia».
Kell 16 vestlusring.

Kell 17 Hageri vennastekoguduse palvemajas näituse «Kolme kihelkonna vennad ja õed. Vennastekoguduse usuliikumine Rapla, Juuru ja Hageri kihelkondades» avamine. SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näituse koostajad on Rait Talvoja, Jaanus Plaat ja Kalev Kask.
Slaidiprogramm Hageri kihelkonna vennasteliikumisest ja palvemajadest läbi aegade (koostaja Jaanus Plaat).
Kell 18 palvetund Hageri palvemajas.

Hageri vennastekoguduse palvemaja aastapäev pühapäeval, 20. septembril:
Kell 10 piiblitund palvemajas, õpetaja Mihkel Kukk.
Kell 12 jumalateenistus, armulaud. Jutlustab õpetaja Mihkel Kukk.
Kell 15 palvemaja 197. aastapäeva koosolek palvemajas.

Näitust «Kolme kihelkonna vennad ja õed. Vennastekoguduse usuliikumine Rapla, Juuru ja Hageri kihelkondades» saab vaadata Hageri vennastekoguduse palvemajas 19.–20. septembril 2015 ja EELK Hageri kirikus 25. september 2015 – 31. jaanuar 2016 kiriku lahtioleku aegadel (vt http://www.eelk.ee/hageri/).

Info: Hageri koguduse tel. 483 6121, ,

Uudised
Näitus "Hetked tööpostil"
Mahtra Talurahvamuuseumis

Teisipäevast 11. augustist saab Mahtra Talurahvamuuseumis näha SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näitust “Hetked tööpostil”: tekstid ja fotod nõukogudeaegsetest ametitest ning ettevõtetest Raplamaal (tollases Rapla rajoonis), nii suuremates asulates kui maal. Nõukogudeaegset fotomaterjali tutvustatakse võrdluses tänapäevaste fotodega. Kuraator Maire Põder, fotod Jaak Kadarik, Siim Solman ja Mahtra Talurahvamuuseumi fotokogu. Näitus jääb avatuks kuni 24. novembrini.

Atla-Eeru kõrtsis saab jätkuvalt näha Mahtra muuseumi suvenäitust “Eeru kõrtsi lugu. Kõrtsikultuurist Eestis.” Ajaloolist Atla-Eeru talupojakõrtsi tutvustava näituse autor on Rait Talvoja.

Täpsem info: 4844199
Uudised
Uudised
Uus raamat muuseumis saadaval:
A. Kruusimägi „Juuru kihelkond. Juuru külanõukogu.“ Mahtra Talurahvamuuseumi Toimetised V, Juuru 2015 (464 lk, 85 fotot), väljaandja SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid
Uudised
Reedel, 17. aprillil kell 11 toimub Mahtra muuseumis raamatuesitlus:

Ants Kruusimägi „Juuru kihelkond. Juuru külanõukogu.“
Mahtra Talurahvamuuseumi Toimetised V, Juuru 2015
(464 lk, 85 fotot), väljaandja SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid

Kell 15 avatakse Mahtra muuseumi uus näitus, mis on pühendatud muuseumi rajaja Ants Kruusimägile ning Mahtra Talurahvamuuseumi 45. aastapäevale.

Päeva täpsem programm:

Mahtra Talurahvamuuseumi 45. aastapäeva tähistamine Mahtra muuseumi rajaja Ants Kruusimägi päevaga

Reedel 17. aprillil Mahtra muuseumis, Muuseumi 1, Juuru

11.00 Tervitussõnad: Jaanus Plaat, Juuru valla ja muuseumi nõukogu nimel Margus Jaanson

11.15 Raamatu esitlus: A. Kruusimägi „Juuru kihelkond. Juuru külanõukogu.“ Mahtra Talurahvamuuseumi Toimetised V, Juuru 2015 (464 lk, 85 fotot), väljaandja SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid

Raamatuprojekti juht Jaanus Plaat ja toimetaja Kalev Kask

Raamatu jagamine ja sõnavõtud

(uus raamat on 17. aprillil muuseumis müügis soodushinnaga 15.-             eurot)

13.15 Ettekanded: 17. aprillil 1909 sündinud Ants Kruusimägi meenutavad:

Elli Saar. Iga inimene on sündinud andekana.

Aili Normak. Me seisame hiiglaste õlgadel.  

Rait Talvoja. Läänemaa mees Harjumaad harimas.

Kalev Kask. Koolmeistrist koduloolase jälgedes.

14.15 Kohvi- ja söögipaus

15.00 Avatakse näitus „Ants Kruusimägi pärand“

Näituse avamisel räägivad näituse kuraator Rait Talvoja ja Ants Kruusimägi kolleegid, õpilased ja sugulased.
Uudised

Raplamaa kooliõpilaste etluskonkurss kirjanik
Eduard Vilde 150. sünniaastapäeva tähistamiseks Mahtra Talurahvamuuseumis 11. märtsil 2015

Päevakava:

10.00 10.30 saabumine, registreerimine

10.30 10.35 avasõnad Juuru vallavanem Margus Jaansonilt  ja Jaanus Plaadilt
10.35 – 10.50 ettekanne Eduard Vilde Muuseumi direktorilt Kairi Tilgalt „Meie esimene eurooplane Vilde“
10.55 – 11.00 väike paus
11.00 12.00 õpilaste etteasted Vilde loomingust (7.-12. klass)
12.00 12.30 söögipaus
12.30 – 13.30 bussiekskursioon giidiga Eeru kõrtsi ja Mahtra sõjaväljale (samal ajal ¾ürii teeb otsuseid)
13.30 – 14.00 paremate õpilaste autasustamine ning osalejate ja juhendajate tänamine

Muuseumis on võimalik vaadata Eduard Vilde Muuseumi näitust „Vildest nalja pooleks“ ja kinnistada loetud teadmisi ristsõnade kaudu. 

Üritus toimub Vilde muuseumi, Raplamaa eesti keele ja kirjandusõpetajate ainesektsiooni, Juuru Eduard Vilde Kooli ja Mahtra muuseumi koostöös.

Üritust toetab Eesti Kultuurkapitali Raplamaa ekspertgrupp ja Raplamaa Omavalitsuste Arengufond


SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näitused ja suuremad üritused 2015:

I. MAHTRA TALURAHVAMUUSEUMIS (Muuseumi tn 1, Juuru):

* Näitus kunstnik Inga Sule töödest kuni 07. veebruar 2015, korraldajad Maire Põder, Inga Sule

* R 13. veebruaril avatakse Eduard Vilde 150. sünniaastapäevale pühendatud näitus "Vildest naljaga pooleks” (Eduard Vilde Muuseumi näitus), korraldajad Jaanus Plaat, Kairi Tilga

* K 11. märtsil Eduard Vilde 150. sünniaastapäeva tähistamine Mahtra muuseumis: Rapla maakonna koolinoortele mõeldud Vilde loomingu konkurss Vilde teoste põhjal ja ettekandepäev (koostöös Eduard Vilde Muuseumi, Juuru Eduard Vilde Kooli ja Rapla maakonna eesti keele ja kirjanduse õpetajate ainesektsiooniga), korraldaja Maire Põder 

* R 17. aprillil avatakse näitus „Kruusimägide pärand“ (Mahtra muuseumi rajaja Ants Kruusimägi ja Kaido Kruusimägi kogutud esemed) ning toimub ettekandepäev “Ants Kruusimägi ja tema kaasaegsed”.

Ants Kruusimägi raamatu „Juuru kihelkond. Juuru külanõukogu“ (Mahtra Talurahvamuuseumi Toimetiste sarjas) esitlus

Korraldajad Rait Talvoja, Jaanus Plaat

* T 11. augustil avatakse fotonäitus “Hetked tööpostil” (tekstid ja fotod nõukogudeaegsetest ametitest Raplamaal (tollases Rapla rajoonis) nii linnas kui maal, nõukogudeaegset fotomaterjali tutvustatakse võrdluses tänapäevase materjaliga). Kuraator Maire Põder, fotod Jaak Kadarik, Siim Solman ja Mahtra Talurahvamuuseumi fotokogu, fototöötlus Jaak Kadarik.

* 1. detsembril avatakse näitus "Pärand elab!". Kuraator Jane Kalajärv, korraldajad Mahtra Talurahvamuuseum ja Rahvakultuuri Keskus.

II. ATLA-EERU KÕRTSIS (Juuru alevik, Tallinna mnt):

* Mai - september kõrtsis suvenäitus “Eeru kõrtsi lugu. Kõrtsikultuurist Eestis.”

Kuraator Rait Talvoja

III. RÄNDNÄITUSED:

* näitus „Kolme kihelkonna vennad ja õed: vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Juuru ja Rapla kihelkonnas” (autorid Rait Talvoja, Jaanus Plaat, Kalev Kask)

2015. aasta jaanuar - veebruar Keila raamatukogus

juuni – august EELK Rapla kirikus

1. sept. näituse avamine EELK Juuru kirikus 

20. sept. näituse avamine Hageri vennastekoguduse palvemajas

25. okt. näituse avamine Saku-Tõdva vennastekoguduse palvemajas

Muuseumis ja näitustel saadaval Jaak Kadariku filmitud DVD “Juuru vennastekoguduse palvemaja 200” (2 dvd plaati 2014. aasta vennastekoguduse teaduskonverentsist ja näitusest)

* 2015 jaanuaris-veebruaris rändnäitus „Õigeusu kirikud ja kabelid Eestis“ (eesti, vene ja inglise keeles; autorid Jaanus Plaat, Arne Maasik, Leele Välja) Peterburis, Riiklikus St. Peterburi Ajaloo Muuseumis. Vt http://www.spbmuseum.ru/exhibits_and_exhibitions/93/47685/

* 2015 veebruaris-märtsis rändnäitus „Õigeusu kirikud ja kabelid Eestis“ Petseri kultuurimajas, aprillis - juulis Pihkva Kremlis, sügisel Minskis ja Moskvas.

Info rändnäitustest: Jaanus Plaat, in
Uudised

VENNASTEKOGUDUSE TEEMALINE KONVERENTS JA NÄITUS
Juuru kirikus ja Mahtra Talurahvamuuseumis ​

 Tänavu möödub 200. aastat ajast, mil Juuru kihelkonna usule ärganud vennad ja õed ehitasid ühel meelel, nõul ja jõul Juuru ​vennastekoguduse palvemaja.

SA Juuru ja Hageri Kihelkonna muuseumid ja EELK Juuru Mihkli kogudus tähistavad seda tähtpäeva kohalike vennaste traditsiooni kohaselt septembrikuu esimesel


PÜHAPÄEVAL, 7. septembril 2014

kell 11.00 JUMALATEENISTUS Juuru Mihkli kirikus
jutlustab õpetaja Kalle Kõiv, lauluga teenib kaasa Juuru Miikaeli koor

kell 12.45 JALUTUSKÄIK Juuru palvemaja juurde

kell 14.00 KONVERENTS Juuru pastoraadis
Ettekanded:

  • Vennaste liikumine Eestis: ajalugu ja tähendus - Jaanus Plaat
  • Vennaste liikumine Hageri kihelkonnas - Tanel Ots
  • Vennaste liikumine Rapla kihelkonnas - Mihkel Kukk
  • Vennaste liikumine Juuru kihelkonnas - Kalev Kask
  • Juuru palvemaja lugu - Rait Talvoja

kell 17.00 Mahtra Talurahvamuuseumis (Muuseumi 1, Juuru) avatakse NÄITUS

KOLME KIHELKONNA VENNAD JA ÕED
Vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Juuru ja Rapla kihelkonnas

Näituse koostajad: Kalev Kask, Jaanus Plaat ja Rait Talvoja

Vennaste palvemajade arhitektuuri tekst: Anneli Randla (Eesti Kunstiakadeemia)

Kujundaja: Martin Siplane (Eesti Kunstiakadeemia)

Tekstide keeletoimetaja: Hille Saluäär

Fotod: Peeter Säre ja näituse autorid

Fotod, esemed ja joonised erakogudest, Eesti Evangeelse Vennastekoguduse, EELK Juuru ja Rapla koguduse, Eesti Rahva Muuseumi​, Mahtra Talurahvamuuseumi ​ja Saku-Tõdva vennastekoguduse kogust

​Olete teretulnud​!​

​Info: näituse ja konverentsi korraldajad ​Kalev Kask (tel 53328638) ja Jaanus Plaat (​tel ​4844199) ​

Näituse info: , tel 4844199​


Fotol Juuru vennastekoguduse vennad ja õed oma palvemaja ees 1937. aastal (1814. aastal ehitatud palvemaja aastapäeval)

Uudised
Uudised

SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid uus näitus Mahtra Talurahvamuuseumis:

Poissa tarvis polgu pääle! 

Juuru kihelkonna mehed Esimeses maailmasõjas

Näitus avatud 8. juuli - 30. august 2014

T - L 11.00 - 18.00

Muuseumi 1, Juuru alevik / info tel. 48 44 199


Kuraator Rait Talvoja
Uudised
Atla-Eeru kõrts aastal 1958.a.

 

Näitus

Eeru kõrtsi lugu. Kõrtsikultuurist Eestis.


Eeru kõrts on ainus Eestis säilinud talupojakõrts. Hoone vanimaks osaks loetakse rehetuba ja rehealust, mis pärinevad 1811. aastast, mil elamu Atla mõisa maale rajati. Hiljem kohandati see kõrtsiks. 

2014. aasta suvel on rehielamust kõrts külastajatele lahti
kuni 17. augustini K-P kell 11-18
ja seal on võimalik vaadata näitust, kust saab ülevaate Atla - Eeru kõrtsi ajaloost, lisaks veel muudki seoses kõrtside, viinaajamise ja piibutõmbamisega. Väljapanekut täiendavad kõrtsiga seotud fotod ja kaunid reprod 19. sajandi alguse baltisaksa kunstnike kõrtsiteemalistest maalidest.
Uudised

Uudised
Uudised

Mahtra Talurahvamuuseum ootab käsitööhuvilisi


8.aprill kell 13.00 - 16.00

HANSAKOSTÜÜMI ALASELE KOOLITUSELE

Päev koosneb kahest osast
1. Loeng keskaja kostüümidest ajastu kontekstis
2. Hansakostüümide proovimine. Küsimused-vastused
Päeva lõpus kohvilaud

Koolitust viib läbi Viljandimaa muuseumitöötaja Lea Maling

Eelregistreerimine kuni 4.aprillini 2014.a.
Tel: 5231011
meil:

 

UudisedJõulunäitus Mahtra muuseumis
Uudised
Uudised
Hans Tertsius 195

Sihtasutus Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid ja Mahtra Talurahvamuuseum korraldavad 5. detsembril algusega kell 13
Juuru alevikus Atla-Eeru kõrtsis
ettekandepäeva
Mahtra sõja ühe peategelase Hans Tertsiuse 195. sünniaastapäeva puhul
Ettekannetega esinevad ajaloolased Jaanus Plaat (Mahtra sõja tähendusest ja selle muutumisest) ja Rait Talvoja (Hans Tertsiusest). Ettekannete järel tutvustab Mahtra Talurahvamuuseumi peavarahoidja R. Talvoja huvilistele Eestis ainsana säilinud talupojakõrtsi (Eeru kõrts) ja selle ajalugu.Uudised
Uudised
Uudised
Muuseumi töötajad ja uue ekspositsiooni loojad 1.augustil, muuseumi avamispäevalAlates 1. septembrist 2011 on Mahtra Talurahvamuuseum avatud külastajatele:
suveperioodil: 01.05-30.09
T-L kell 11.00-18.00
talveperioodil: 01.10 - 30.04
T-L kell 11.00-16.00

Ettetellimisel saab muuseumi külastada ka pühapäeval ja esmaspäeval.

Muuseumi administratsioon töötab E-R kell 9.00-17.00
Kõik koduloouurijad ja muuseumi huvilised on oodatud!
Gruppide registreerimised: 484 4199


Mahtra Talurahvamuuseumis saab 21. veebruar – 31. märts 2017 vaadata näitust „Kooli Lugemise Raamat ehk jakobson“. SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näitus Mahtra muuseumi kogudes ja erakogudes olevatest vanadest kooliõpikutest, aabitsatest ja lasteraamatutest (ajavahemikust 1872–1965). Täname eriti Heldi Tagelit loa eest oma kogu näitusel kasutada. Näitus on pühendatud 150 aasta möödumisele C. R. Jakobsoni „Kooli Lugemise Raamatu“ ja „Uue Aabitsaraamatu“ esmailmumisest (1867). Näitus on eriti sobilik kooliõpilastele aga ka täiskasvanutele. Näituse kuraator on Mahtra muuseumi pedagoog Maire Põder, info: , tel. 4844199.
Lp. külastajad!

28. septembril kell 14 avame Mahtra Muuseumis näituse
"Kirik keset küla"

Näitus on pühendatud Juuru Mihkli koguduse 775. aastapäevale. Näitus jääb avatuks 28. september - 1. detsember 2013.

16.00 Ettekandeõhtu "Miikaeli kaitse all" (Juuru pastoraadis)

Olete oodatud!
 
Uudised
Mahtra Talurahvamuuseum, Muuseumi 1, Juuru alevik, Juuru vald, 79401 Raplamaa, tel 484 4199, 484 4162,
Eesti keeles   In English   По русски