Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis

Ajutine programm! Pakume vaid septembrikuus!
"EKSPEDITSIOON MEIS ENESES"

Mahtra Talurahvamuuseum pakub kunstihuvilistele ja kunstikallakuga koolidele võimalust tulla grupiga muuseumisse vanu esemeid või taluarhitektuuri joonistama.

Pärimuskunsti programmi raames saab uurida ja professionaalse juhendaja käe all paberile jäädvustada muuseumi kogudest pärit vanu ja oma looga esemeid ning taluarhitektuuri, justkui oleks kaugel maal ekspeditsioonil käinud. Kauge maa asemel on aga sihtkohaks kodumaine, endises kihelkonnakeskuses Juurus asuv muuseum, esemed ja hooned, mida kasutasid meie esivanemad mitmeid põlvkondi tagasi.

Miks joonistada kui saab pildistada?

Võimalikult tõetruult esemeid või hooneid joonistades saame nendega tutvuda süvenenumalt kui vaadeldes või fotografeerides ning paremini tunnetada nende olemust, käekäiku ja valmistamise tehnikaid. Samuti on see hea võimalus tutvuda muuseumi kogudega, tuua vanad asjad ja nende lood panipaikadest päevavalgele ning saada need erilisel moel paberile jäädvustatud, andes lisavõimaluse vana museaali edasiseks uurimiseks ja info talletamiseks. Joonistused jäävad autorile, ent on oodatud ka näitusele.

Võimalikult realistlike etnograafiliste joonistuste tegemine ja ekspeditsioonidel käimine kuulub tavapäraselt kunstikallakuga kõrgkoolide õppeprogrammidesse. Joonistamine ise on inspireeriv, arendav ja teraapiline tegevus ning toredas seltskonnas viibitud aeg tagab igaühele meeldiva elamuse.

Joonistamist juhendab tunnustatud graafik Lembe Ruben, kes on paljude isikunäituste autor ning juhendanud graafika, kompositsiooni kursuseid erinevates kohtades, sealhulgas õpetanud joonistamist Eesti Kunstiakadeemias, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias, KUMUs.

Joonistada saab nii Mahtra Talurahvamuuseumi kogudes olevaid esemeid kui ka näiteks 210-aastast Atla-Eeru rehielamust talupojakõrtsi ja ajaloolist Juuru vallamaja või kokkuleppel mõnda teist Juurus asuvat ajaloolist hoonet, näiteks Juuru Mihkli kirikut, Juuru Püha Vassili Suure kirikut.

Hind: 7 eurot osaleja kohta (grupi suurus 10-30 inimest)

Hind sisaldab väikest kehakinnitust ja akvarellipaberit.

Toimumisaeg: september 2021

Hommikune grupp 9.00-12.00 ja pärastlõunane grupp 14.00-17.00

Registreerimine ja lisainfo meiliaadressil , telefonil 484 4199 või kirjutades muuseumile läbi Facebooki 
Ettevõtmist toetab Eesti Kultuurkapital.

 

 

 

"MART ON ÜLE PÕLDUDE, KADRI ÜLE KARJA"

Mardipäev on 10. novembril. Kadripäev 25. novembril. Pakume hingedekuul, nende pimedate päevade paiku programmi, mis seisneb mardi- või kadrisandiks maskide valmistamises, kombestiku tutvustamises ning sanditamises, et meenutada esivanemate hingi ja luua hea pinnas tuleva aasta tegemiste õnnestumiseks. 
Programmi viime läbi muuseumis või kohapeal (lisandub transpordikulu).   

Programmi pikkus 1,5 tundi. 
Grupi suurus kuni 30 last 
Hind 5 eurot 

SAAME TUTTAVAKS REHIELAMUGA

Atla-Eeru kõrts on ainuke talupojakõrts Eestis, mis on algsel kujul oma kohal säilinud. Lisaks sellisele tiitlile ja väärikale vanusele on Eeru kõrtsi näol tegemist ka tüüpilise Põhja-Eesti tüüpi rehielamuga.

Tulge kuulake rehielamu tutvustust ja Eeru kõrtsi lugu, misjärel võite läbi mängida tähelepanumängu ja lahendada teemakohase ristsõna. 

Kestus: ca üks koolitund ehk 40 min

Hind: 4 EUR inimene

Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
HOMMIKUNE PIIMARING
1.-4. klass ja lasteaia vanem rühm
 
Kutsume lapsi vanasse rehetarre hommikusele piimaringile. Algul tutvustab perenaine lastele piimapäevaga seotud vanaaegseid töövahendeid: lüpsikut, võimasinat, kibu, võikarpi jne. Räägitakse lahti karjakasvatusega seotud mõisteid. Siis lüpsame "lehma", kurname piima ja teeme võid. Mängime teemakohaseid mänge ning sööme leiba koos endavalmistatud võiga. Pakume joogiks kuuma teed või jahutavat morssi.

Programmi pikkus 1,5 tundi
Grupi suurus kuni 30 õpilast
(õues)
Talvel grupi suurus kuni 20 last (rehetoas)
Hind 5 EUR

Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
LOODUSELE SÜLLE
Mahtra sõjaväljal
1. - 4. klassidele

"Loodusele sülle" on vahva otsimismäng, mis arendab tähelepanu- ja grupitööoskust ning annab teadmisi meie kõrval elavate elusorganismide elupaikade kohta.
Palume lastel riietuda ilmale vastavalt ja jalga panna veekindlad jalanõud, sest ringijooksmist on palju!

Programmi pikkus 1,5 tundi
Hind 4 EUR sisaldab morssi ja kaeraküpsist

Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
TUNNIKE TALUPOJAKÕRTSIS
(sobib igale vanusegrupile)
Haridusprogramm tutvustab vana Põhja-Eesti rehielamu tüüpi, mida on kasutatud koduna, külakoolina ja kõrtsina. Vastavalt külastajate vanusele on teatud kasutusviisile pööratud suurem tähelepanu. Programm on mänguline. Ürituse lõpus pakutakse sooja teed ja võileiba. 

Programmi pikkus 1,5 tundi
Grupi suurus kuni 40 inimest
Hind 4EUR
Hind (sh soe söök ja pillimees) 10 EUR 
Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis

"NEKRUTIKS VÕTMINE ehk POISSA TARVIS POLGU PEALE"
5-12. klass
Isamaa teenimine on olnud meesterahva kohustus  läbi sajandite. Kunagisest 25-aastasest teenistusajast on saanud tänapäeval üks  aasta. Haridusprogramm tutvustab õpilastele nekrutiks kutsumist läbi kahekordse liiso võtmise 1874. a. sõjaväe kohuse seaduse järgi. Kõrge komisjoni ees  toimub läbi katsumine, milles selgub, kes on kõlvaline kroonut teenima. Nekrutite  sissekutsumise järel saavad väljavalitud 67  kõlbulist noorsõdurit.  Programmis läheb vaja osavust, jõudu, reaktsioonikiirust, nutikust. Ka ajaloolised teadmised kuluvad ära.  Programmis ootame osalema kogu klassi, nii poisse kui tüdrukuid. Päeva lõpus saab iga „liiso võtmises osalenu“  tunnistuse. Pakutakse kuuma teed ja üks priske võileib. Hinna sees ka muuseumi külastus.

Programmi pikkus 2 tundi
Osalejate arv  üks kooli klass või kuni 35 inimest
Hind: 5 EUR

Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
KOOLIPÄEV VANAS REHETARES
Ootame igas vanuses õpilasi Atla-Eeru külakooli aastasse 1895. Koolipäeva mahuvad usuõpetuse, rehkendamise, emakeele tunnid ja turnimine.
Päeva lõpus külastab tundi koolikatsuja, kes kontrollib uute teadmiste salvestumist. 

Programmi pikkus 1, 5 tundi
Osalejate arv kuni 40 õpilast
Hind 5 EUR

Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis

LIHAVÕTTED EERU KÕRTSIS

Munadepühad! Oot-oot, ikka Lihavõtted!

Ülestõusmispühad… Kevadpühad?

Või hoopis Kiigepühad?

(1.-4. Klass, lasteaia vanem rühm)

Räägime sellest, mida kõik need kenad nimed tähendavad ning mida meie esivanemad tegid, et neil hea ja viljakas poolaasta ees ootaks. Pakime mune sibulakoortesse, mängime, mõistatame, hullame, otsime ja koksime ning lõpuks istume tee ja leivaga saaki nosima.

Programmi kestus 1,5 tundi.

Grupi suurus kuni 35 last

Hind 5 EUR

Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis

JÕULUD REHETARES

Ennemuistsed jõulud suitsutares - tutvume jõulukommetega, sööme piparkooki,  ahjukuuma leiba ja joome tulist teed.

Ootamatult saabub külla jõulusokk…  pantide lunastamise käigus mängime vanu jõulumänge ning lustime õlgedes.

Programmi pikkus 1,5 tundi

Hind 6 EUR osaleja kohta

 


Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
MUUSEUMI PEAHOONES

MÄNG MEELTEGA
Inimesel on välja kujunenud viis meelt: nägemine, kuulmine, haistmine, kompimine, maitsmine. Kutsume lapsi muuseumi ekspositsiooni uutmoodi avastama. Esimeses saalis kuulame, mis häält teevad vanaaegsed tööriistad ja püüame kompimise teel ära arvata, mis esmetega on tegemist. Teises saalis tuleb haistmise teel ära arvata erinevaid vanaaegseid lõhnu. Samuti tuleb kasutada oma maitsmismeelt. Kolmandas saalis lööme tantsu kõigi meeltega. Mäng meeltega muuseumis on hariv, üllatav  ja põnev.


Programmi pikkus 1,5 tund 
Grupi suurus kuni 25 last
Hind 4 EUR 


Lasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
RAHVUSLIK TÄRINGUMÄNG
1.-5. klass

Tutvustame läbi täringumängu erinevaid 19. sajandi talupojakultuurist pärit esemeid. Ühiselt külastatakse taluesemeid tutvustavat ekspositsioonisaali. Seejärel saab iga laps veeretada ühe korra täringut, millele järgneb ühiselt ülesande lahendamine. Kasuks tulevad teadmised vanaaegsetest esemetest, mõistatustest, lauludest ja rahvamängudest. Programm on sobilik lasteaia vanemale astmele ja algklasside õpilastele.

Programmi pikkus 1 tund
Grupi suurus kuni 30 last
Hind 3  EURLasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis
Interaktiivne otsimismäng muuseumi sees ja ümber 
INTERAKTIIVNE OTSIMISMÄNG 
5.-8. klass

Pakume õpilastele võimaluse tutvuda ekspositsiooniga läbi mobiilse orienteerumismängu. Alguses tutvustatakse lühidalt meie muuseumi kolme ekspositsioonisaali ning seejärel jagatakse lapsed 2-3 liikmelistesse gruppidesse. Iga grupp saab küsimustiku, millele saab vastuseid leida nutitelefoni abil või muuseumi seintel olevatelt tekstidelt. Mäng käib võidu peale. Parimatele auhinnad!

Programmi pikkus 1 tund
Grupi suurus kuni 30 last
Hind 3 EURLasteprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis