Näitus: „JUURU KIHELKONNA RAHVARIIDED“ Mahtra muuseumis.
Alates 10. märtsist kuni 21. maini 2022 saab muuseumis näha mitmeid Juuru naiste rõivakomplekte, mille on valmistanud Asta Ahlberg. Väljas on ka Juuru mehe komplekt, mille valmistas Anne Ummalas. Komplektid on põhiliselt valminud ERMi kogude põhjal. Veel saab uudistada Asta mappe, kus on tekste rahvariiete ajaloo kohta ning mitmesugused tööproovid. Lisaks veel vööd, kindad, sukad ja sukapaelad.
Olete oodatud uudistama!
Muuseumi peahoone on avatud teisipäevast laupäevani kell 11–16, alates maikuust kell 11–18
Info: 4844199,
Olete oodatud uue näituse avamisele 10. märtsil kell 15. Juuru kihelkonna rahvariiete näituse koostajad ja loojad on käsitöömeistrid ning rahvarõivate uurijad Asta Ahlberg ja Anne Ummalas.
Lähem info: , või Mahtra muuseumi telefonil 4844199.
Näitus “Memme tass” Mahtra muuseumis
Alates 26. oktoobrist 2021 saab Mahtra muuseumis näha väljapanekut nõudest, mis on paljudel inimestel mälestustes kui “nõukaaegsed nõud”, mis põlvkonnavahetuse käigus on vahel koos kappidega oma vanadest kodudest välja kolima pidanud. Vahel on neid aga alles hoitud, meenutamaks lähedasi, keda meie seas enam ei ole. Ja nii on puhvetkapi tagumises nurgas hoiul nii mõnigi tass või serviisi osa, mille nägemine toob huulile hüüatuse: “See on ju memme tass, mis on ainsana tema pulmaserviisist alles!” või “Seda serviisi käisime venna pulmadeks spetsiaalselt Riiast toomas!”.
Need on nõud, mida meie emad, vanaemad, vanatädid jt on noorena käinud poodide vaateakendel imetlemas ning endale ihkamas ning mis on pulmadeks, ristseteks jm tähtpäevadeks kingituna tähistanud nende iseseisva elu algust.
Näitusel on eksponeeritud kohvi- ja teeserviise, mis on olnud kasutusel enne Teist maailmasõda kuni 1970. aastate ootamatult modernsetena mõjuvate komplektideni. Esindatud on nii tsaarivene Kuznetsovi, Riia Jesseni, Riia fajansi- ja portselanitehaste toodangut, mille dekooride rohkus on üllatav. Näitusel on väljas ca 120 erineva dekooriga Rubensi serviisi tassi, mis kuuluvad Kersti Kaivi erakogusse. Valdavalt on tegemist nn Riia kultusserviisidega nagu Rubens, Tauta, Laima, Sakta, Marijka, mis on soetatud enam kui 50 aastat tagasi, ning mida enam juurde ei tule, kuna enamus nende toojatest on tänaseks päevaks oma tegevuse lõpetanud
Näituse eesmärgiks on tutvustada külastajatele nõukogude aja jooksul kappidesse kogutud nõude rikkalikku ja mitmekesist maailma, mis on alles viimastel aastatel on paljude inimeste silmis väärtuslikuks osutunud ning põhjustanud ennenägematu nostalgiliste nõude kollektsioneerimise liikumise.
Mahtra muuseumi peavarahoidja Rait Talvoja koostatud kolm näitust Alu, Juuru ja Rapla raamatukogudes kuni jaanuarini - veebruarini 2022. Tulge vaatama põnevaid näiteid Mahtra muuseumi kogus olevatest käsitööriistadest ja õpikutest! Rohkem näitustest: