Ajutised näitused 2010

Harjumaa Muuseumi näitus "Täna pulmad, homme pulgad, ülehomme lepamalgad" (veebruar-märts)

Juta Blande näitus "Rahvuslikud käsitöönukud" (aprill)

Näitus "Metsamoori maagilised taimed" (mai-juuni)

Harjumaa Muuseumi näitus "Üllatavad avastused" (juuli-august)

Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumi näitus "Ümbermaailmareisist Adam Johann von Krusensterni juhtimisel" (september-oktoober)

Jaak Kadariku fotonäitus "Kodukant läbi nelja aastaaja"(detsember)




Meremehe ja teadlase admiral Adam Johann von Krusensterni sünnist möödub tänavu 240 aastat.

Hagudi mõisas 19. novembril 1770 sündinud kuulus meresõitja oli esimese Vene ümbermaailmareisi (1803-1806) organisaator ja juht. Vähem teatakse teda kui teadlast, kes sai rahvusvaheliselt tuntuks merendusvaldkonna kartograafia arendamisel ja uue teadusharu  okeanograafia loomisel. Reisi tulemusel koostatud "Lõunamere atlas" – esimene ühtses mõõtkavas kaardikogu Vaikse ookeani kohta  jäi meresõitjatele käsiraamatuks ligi sajaks aastaks. Oma elu viimased aastad veetis teenekas maadeuurija Virumaal Kiltsi mõisas, kus ta suri 24. augusti 1846.

A. J. von Krusensterni elutööd on väärikalt hinnatud. Tema nime kannab 16 eri maailmajagudes paiknevat geograafilist objekti (neemed, saared, jõed ja mäed) ning kraater Kuul. Kiltsi Põhikoolis Lääne-Virumaal on avatud Krusensterni memoriaaltuba, tema viimsel puhkepaigal Tallinna Toomkirikus on hauamonument ning Peterburis Neeva kaldapealsel asuva mereväe õppeasutuse ette on tema auks püstitatud mälestussammas.

Esimese Vene ümbermaailmareisi toimumise 200. aastapäevaks Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis koostatud näitus on Eestimaa muuseume pidi rännates jõudnud tänavu sügiseks Krusensterni sünnimaile. Kõigil huvilistel on näitusekülastusega kaasnevalt võimalus vaadata dokumentaalfilmi "Spe Fretus  lootusele tuginedes" (OÜ Maurum ja Krusensterni MTÜ, 2008). Näitusega kaasneb õpilaste geograafiaalaseid teadmisi avardav ja kinnistav õppeprogramm.

Näitus "200 aastat ümbermaailmareisist A. J. von Krusensterni juhtimisel" jääb Mahtra muuseumis avatuks 30. novembrini 2010.

Lisainfo:
tel 484 4199,

 


Ajutised näitused 2010