EV 100 ja Mahtra sõja 160. aastapäevale pühendatud SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näitused ja üritused 2018. aastal
Mahtra Talurahvamuuseumis, Muuseumi tn. 1, Juuru, Raplamaa:
* 2. jaanuar – 3. aprill näitus „Mahtra tegijad“
Mahtra Talurahvamuuseumi 1. korruse näitusesaalis tutvustatakse materjale teenekate muuseumitöötajate ja muuseumi kaastööliste panusest Mahtra muuseumi arengusse, Mahtra sõja tutvustamisse, koduloo uurimisse ning kogumisse Raplamaal. Väljas on fotod, esemed ja trükised Mahtra muuseumi fotokogust ja erakogudest. Kuraatorid Maire Põder, Rait Talvoja ja Jaanus Plaat.
* 4. aprill – 26. mai näitus „Juuru kihelkond sõnas ja pildis“
Juuru kihelkonna, kus toimusid ka Mahtra sõja sündmused, sajanditepikkust ajalugu tutvustav näitus koosneb arhiividokumentidest, ajaloolistest kaartidest, kihelkonna ajaloo ja kultuuri alastest raamatutest ja planšettidest. Koostaja ajaloolane Kalev Kask. Esemed ja trükised Mahtra muuseumi ja EELK Juuru koguduse kogudest ning teistest kogudest.
* 19. mail muuseumiöölMahtra muuseumi Atla-Eeru kõrtsis kell 20.00 Haimre näiteringi omakirjutatud näidend „Kõrts“. Avatakse suvenäitus Eeru kõrtsist ja kõrtsielust, pärast etendust tutvustab näitust koostaja Rait Talvoja. Muuseumiöö programmis ka muud etteasted Eeru kõrtsis ning näitused Mahtra muuseumi peahoones.
* 2. juunil (Mahtra sõja aastapäeval)
- kell 16 avatakse Mahtra Talurahvamuuseumisnäitus „Mahtra sõda kunstis“. Näitusel paneme välja valiku Evald Okase jt maalidest ja graafikast Mahtra sõja ainetel. Näituse koostajad: Rait Talvoja, Jaanus Plaat, konsultandid Linda Kaljundi (Tallinna Ülikool) Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum), kujundaja Martin Siplane.
- kell 16.30 raamatuesitlus: „Mahtra Talurahvamuuseumi Toimetised VI. Vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Juuru ja Rapla kihelkonnas.“ SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid: Juuru 2018. Kogumiku koostajad/toimetajad: Kalev Kask, Jaanus Plaat. Autorid: J. Plaat, Mihkel Kukk (EELK Rapla koguduse õpetaja), K. Kask, Anneli Randla (Eesti Kunstiakadeemia), Rait Talvoja. Kujundaja ja fototööd: Martin Pedanik. Keeletoimetaja: Aili Normak.
Esitlusel ettekanded vennastekoguduse arhitektuurist, ajaloost ja tähendusest Raplamaa kihelkondades 18.–21. sajandil.
- kell 18 algab piduõhtu Mahtra muuseumi Atla-Eeru talupojakõrtsis
Lavastuses E. Vilde „Mahtra sõja“ teemadel esineb Vana-Vigala näitetrupp „Topelt-Kiiks“ (juhendaja Astra Põlma). Muusikalised vahepalad Helle Anderson, Leela Ehasalu ja Maire Põder. Tekstid on kokku seadnud Maire Põder. Etenduse kestus 1.15 min.
Programmis ka muud etteasted ja pidulaud. Jalakeerutus lõõtsamehe Heldur Vaidla ja Silvi Sisase saatel.
- Juuru rahvamajas on avatud Mahtra Talurahvamuuseumi näitus „Mahtra sõda ja selle aastapäevade tähistamine läbi aastakümnete“. Näitus Mahtra sõja aastapäevade tähistamisest alates 1933. aastast kuni 21. sajandi alguseni, Mahtra sõjast ning Mahtra Talurahvamuuseumi ajaloost. Koostaja Ivi Laatsit.
* 22. juunil Mahtra sõja 160. aastapäevale pühendatud üritused rahvapeo „Tagasi Mahtrasse“ raames Mahtra sõjaväljal
- Vestlusõhtu teemal "Kas sõda oli lahendus? Erinevaid vaateid Mahtra sõja olemusele ja tähendusele ning E. Vilde romaani rollile selle müüdi loomisel eestlaste teadvuses." Vestlevad kirjandusteadlane prof. Tiina Ann Kirss ja ajaloolane dr. Kersti Lust.
- Improteater Impeerium. Ansambel Jäääär. Jaanilõke.
* juuni – september toimuvad Mahtra sõjaga seotud muuseumiprogrammid ja üritused Mahtra Talurahvamuuseumis, Mahtra sõjaväljal ja näituste eksponeerimiskohtades.
SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid näitused mujal Eestis 2018:
* jaanuar – mai:
Rändnäitus „Kolme kihelkonna vennad ja õed: vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Juuru ja Rapla kihelkonnas“ (koostajad A. Randla, J. Plaat, K. Kask, R. Talvoja) SillaotsaTalumuuseumis Raplamaal, Märjamaa vallas.
Alates 15. septembrist eksponeeritakse seda näitust Hageri vennastekoguduse palvemajas Hageris, Kohila vallas.
* juuni – august:
Näitus „Mahtra tegijad“ Sillaotsa Talumuuseumis Raplamaal, Märjamaa vallas.
* 25. aprill – oktoober:
Näitus „Vene vanausulised Eestis. Русские старообрядцы Эстонии. Russian Old Believers in Estonia.“ (kuraator ja tekstid Jaanus Plaat, fotod Arne Maasik ja arhiivifotod, kujundaja Martin Siplane) Kolkja Vanausu Muuseumis, Peipsimaa Külastuskeskuses, Tallinna Vene Muuseumis ja Narva Muuseumis.